Selfie nie z tej ziemi

22.09.2014

O tym jak bardzo popularne stało się w ciągu ostatniego roku selfie nie trzeba nikogo przekonywać. Śmiało można powiedzieć, że z kanałów social media selfie przeszło do pop-kultury.

Selfie w łazience, selfie w windzie, selfie robione przez Baracka Obamę, w końcu selfie Ellen DeGeneres na rozdaniu Oskarów. To wszystko już znamy. Co dalej? Co powiedzielibyście na selfie z kosmosu?

Zanim jednak o tym, że niedługo selfie z kosmosu będzie mógł mieć każdy z nas, kilka zdań o tym jak selfie z kosmosu wyglądało do tej pory.

Zanim selfie stało się modne, zanim ktokolwiek pomyślał, że będziemy używać takiego sformułowania na zdjęcia nas samych – powstało pierwsze selfie w kosmosie. Jest to zdjęcie zrobione w 1966 r. przez Buzza Aldrina!

Buzz Aldrin

Obecnie nie możemy narzekać na brak selfie prosto z kosmosu. Zdjęcia te możemy podzielić na zrobione wewnątrz stacji i poza nią. Poniżej kilka wybranych przeze mnie.

Pierwszym zdjęciem umieszczonym na Instagramie prosto z kosmosu jest selfie zrobione przez Stevena Swansona na początku 2014r.

Steven Swanson

Astronauta Tom Marshburn podpisał poniższe zdjęcie słowami  „Leaving is bittersweet. It’s been an unbelievable ride. Can’t wait to see what’s next!” / @AstroMarshburn

Tom Marshburn

Nie wszystkie selfie z kosmosu muszą pokazywać co jest za oknem – poniżej zdjęcie zrobione przez Karen Nyberg / @AstroKarenN

Karen Nyberg

Astronauta Robert Satcher zrobił poniższe zdjęcie podczas  6.5 godzinnego spaceru w przestrzeni kosmicznej podczas naprawy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. / @NASA

Robert Satcher

Luca Parmitano zatweetował to ujęcie z komentarzem „photo op before reentry… Un momento per una foto prima di rientrare  #Volare#spacewalk /@astro_luca

Luca Parmitano

No dobrze, przyznajmy jednak, że zrobienie selfie dla kosmonautów nie jest dużym wyczynem, w porównaniu z samym faktem, że tam są.

Co, jeśli niektórzy z nas będą mogli sobie zrobić selfie z kosmosu, nie ruszając się z domu?

Już niedługo wcielony w życie zostanie projekt ARKYD, za który odpowiedzialna jest firma Planetary Resources. ARKYD to duży, optyczny teleskop wysokiej rozdzielczości, umożliwiający robienie zdjęć w przestrzeni kosmicznej. Głównym celem projektu było umożliwienie dostępu do przestrzeni kosmicznej w celach edukacyjnych każdemu kogo będzie to interesowało, a także wspieranie ważnych badań naukowych. ARKYD ma zapewnić tanie narzędzie do obserwowania galaktyk.

Twórcy projektu znaleźli sposób, żeby zainteresować tematem wielu. Każdemu, kto finansowo wspomógł projekt naukowcy zrobią selfie z kosmosu! Przesłane przez użytkowników zdjęcie zostanie wyświetlone na ekranie znajdującym się na teleskopie, następnie sprzęt zrobi zdjęcie wyświetlonemu obrazowi tworząc selfie z kosmosu. Projekt zebrał ponad 1,5 miliona dolarów dotacji – użytkownicy oszaleli na myśl o własnym selfie z kosmosu.

Arkyd

Projekt wystartuje najwcześniej pod koniec 2015 roku. Twórcy nie wykluczają, że aplikacja umożliwiająca kosmiczne selfie będzie dostępna dla wszystkich.

Zastanawiając się nad tym, czy chciałabym wysłać swoje zdjęcie w kosmos zadaje sobie pytanie czy selfie nie robione przez nas samych to nadal selfie? A może, już niedługo, selfie z kosmosu, nie będzie niczym nadzwyczajnym?

Więcej o projekcie dowiecie się tutaj.