CSR w social media: Akcja „Mastercard gra z WOŚP” na Twitterze

Autor: Grupa Robocza Social Media
08/04/2022
Case study z kampanii Mastercard gra z WOŚP
Tagi:

Wypowiedź eksperta:

Komunikując działania CSR na Twitterze warto pamiętać o angażowaniu użytkowników. Tworząc akcję #MastercardGrazWOŚP 9 lat temu chcieliśmy przekazać siłę pomagania w ręce użytkowników i wykorzystać siłę oraz społeczność Twittera, na którym na co dzień rzucają się w oczy emocjonalne, nierzadko bardzo zażarte dyskusje, do tego, by wspólnie poprzez zabawę zrobić coś dobrego.

Akcja okazała się strzałem w dziesiątkę i najwyraźniej zupełnie się społeczności nie nudzi, bo stała się coroczną tradycją, na którą czeka wielu użytkowników Twittera i z każdym rokiem dołącza do niej jeszcze więcej tweetujących osób. Cieszy nas też ogromnie, że integruje wokół siebie zarówno „zwykłych” użytkowników, ale i na przykład fanów K-POPu, sportowców, dziennikarzy, polityków różnych partii czy influencerów. – Anna Marciniak, Director, Head of Communications Poland, Mastercard Europe

Rekomendacja dla marketerów:

Organizacja tak szerokiej akcji jak #MastercardGrazWOŚP zawsze wiąże się z ryzykiem. Prawie dekada doświadczenia przeprowadzania jej pokazała nam, że trzeba być przygotowanym na różne niespodzianki. Dobrym przykładem jest hasztag z literówką, który zaczął być podawany kilka lat temu równolegle do oficjalnego hasztaga akcji, co wymagało od nas elastyczności i szybkości w podejmowaniu decyzji. Postanowiliśmy wtedy uznać również te tweety, które zawierały błędny hasztag. Taka elastyczność jest możliwa, kiedy wszystkie zaangażowane osoby są ze sobą w stałym kontakcie i współpracują – otwartość i dostępność odpowiedzialnych za projekt osób jest niezbędna w trakcie trwania akcji. Należy też pamiętać o tym, by regulamin akcji był łatwo dostępny, prosty i zrozumiały – to radykalnie zmniejsza liczbę zapytań o mechanikę akcji. Transparentność w zasadach, a na koniec w rozliczeniu akcji, jest podstawą zaufania, na którym opiera się wola angażowania się użytkownik.

 


 

Powyższe case study to część  publikacji „CSR w social media”
stworzonej przez
Grupę Roboczą Social Media.
Publikacja opisuje kluczowe kanały social media, ale również pokazuje możliwości działań płatnych oraz konsumpcję poszczególnych kanałów przez określone pokolenia.
Publikację można bezpłatnie pobrać tutaj >
Grupa Robocza Social Media

Grupa Robocza Social Media

Dreszczowiec Elona Muska – najnowsze zmiany na Twitterze

Dreszczowiec Elona Muska – najnowsze zmiany na Twitterze

Sytuacja Twittera coraz bardziej przypomina solidny dreszczowiec. Od awantur związanych z przejęciem serwisu przez Elona Muska, przez kolejne spontaniczne (i kontrowersyjne) decyzje nowego prezesa, aż po poważne zakłócenia pracy serwisu w ostatnich tygodniach, połączone z interesującymi (niekoniecznie w pozytywnym sensie) zapowiedziami.

Dane w kampaniach programmatic. Jak pozyskuje się informacje o internautach i jak trafiają do marketerów?

Dane w kampaniach programmatic. Jak pozyskuje się informacje o internautach i jak trafiają do marketerów?

Rynek programmatic, oparty na danych o użytkownikach, obejmie w tym roku w USA ponad 90% wszystkich reklam digital . Można więc powiedzieć, że programmatic to nowy digital. Wybierając odpowiednie grupy danych i określając cechy odbiorców komunikatów reklamowych, marketerzy szybko podkręcają efektywność kampanii w modelu programmatic. Swój dynamiczny rozwój ten model reklamy zawdzięcza m.in. możliwości dotarcia do precyzyjnie wybranej grupy, określonej na podstawie zachowania online.