Współpraca z influencerami
W dynamicznie zmieniającym się świecie mediów cyfrowych współpraca z influencerem staje się coraz istotniejszym elementem strategii marketingowej. Dlaczego warto zaangażować influencera do kampanii? Przede wszystkim influencerzy mają wypracowany autentyczny związek ze swoją społecznością, który przekłada się na większe zaufanie i zaangażowanie ich obserwatorów.
To sprawia, że ich rekomendacje produktów czy usług są wiarygodniejsze i skuteczniejsze niż tradycyjne formy reklamy. To z kolei może się przełożyć na efektywniejsze kampanie niż z wykorzystaniem Meta albo Google. Ta zdolność influencerów do budowania głębszych relacji z odbiorcą jest głównym atutem. Ponadto treści tworzone przez influencerów często są postrzegane jako autentyczniejsze i osobiste, co może zwiększać zaangażowanie i identyfikację odbiorców z marką. Influencerzy są niezwykle skuteczni w budowaniu świadomości marki oraz edukowaniu na temat danego produktu/usługi wśród niszowych, specyficznych grup odbiorców, które najczęściej są bardziej zaangażowane.
Artykuł jest częścią Przewodnika „Krok po kroku przez przetargi z influencerami” Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska.
Współpracując z influencerem, możemy oczekiwać szerokiego spektrum świadczeń, takich jak tworzenie treści, udostępnianie postów, angażowanie się w dialog z obserwatorami, a nawet współtworzenie produktów lub usług. Influencer może zaoferować unikalne i kreatywne podejście do prezentacji marki, wykorzystując swoje doświadczenie i znajomość rynku. Rozpisując przetarg na kampanię z udziałem influencera, należy pamiętać, aby jasno określić cele kampanii, grupę docelową, kluczowe przekazy, oczekiwane działania oraz budżet. Ważne jest, aby zawrzeć informacje o produkcie lub usłudze, a także wytyczne dotyczące tonu i stylu komunikacji.
Należy również określić przekazanie praw autorskich, czas emisji materiału w mediach społecznościowych należących do twórcy, wszelkie kwestie dotyczące współpracy z konkurencją i okresu karencji, jakości materiału, miejsce i czas nagrania contentu (należy wziąć pod uwagę koszty podróży oraz noclegu, wyżywienia, wynajęcia studia itp.)
Im więcej szczegółów i informacji zostanie podanych w dokumentach przetargowych, tym realniejsze oferty otrzymamy. Ważne jest również, by pamiętać, że nie można zmieniać warunków, które były ofertowane po wyborze wykonawcy i oczekiwać utrzymania ceny.
Autorka: Ewa Archanowicz, Media Manager, Media Group Sp. z o.o.
Wskaźniki mierzalne, placementy i pola eksploatacji
Zdefiniowanie formuły współpracy z influencerami oraz określenie wskaźników mierzalnych.
Precyzyjne zdefiniowanie KPI, ustalenie strategii placementów reklamowych oraz ewentualnych pól eksploatacji wizerunku to kluczowe kwestie, które należy uzgodnić, decydując się na współpracę z influencerami.
KPI powinny być ścisłe, określone w czasie i mierzalne, np. zasięgowa komunikacja wizerunkowa marki na poziomie 2 milionów views, wzrost liczby obserwujących profilu marki o 10%, wzrost ruchu w serwisie o wskazaną wartość czy wzrost sprzedaży o 10% z kodów rabatowych przypisanych do influencera. Kluczowe jest określenie KPI w liczbach/procentach. Dzięki temu od samego początku wszystkie podmioty zaangażowane w przetarg, a później w dalszą realizację kampanii, wiedzą dokładnie, jaki cel przyświeca klientowi i z czego mogą być rozliczane. Pozostawienie tych zagadnień domysłom nigdy nie jest dobrym pomysłem i może rzutować na przyszłe decyzje o współpracy z influencerem
Pamiętaj jednak, że istnieją również KPI miękkie, które jak najbardziej można uwzględnić
w celach współpracy z influencerami.
W kontekście placementów ważne jest, by treści były umieszczone tam, gdzie będą najbardziej
rezonować z grupą docelową – np. posty na Instagramie, Stories, film dedykowany na YouTube, livestream na Twitchu. Nadrzędną kwestią jest zdefiniowanie platformy emisji contentu (Instagram, YouTube, TikTok, Twitch, Facebook etc.), następnie określenie formy contentu specyficznej dla danej platformy (InstaStories, Reels, Livestream, lokowanie w filmie), a na samym końcu doprecyzowanie oczekiwań technicznych z tym związanych, np. długość materiału video, sposób ekspozycji produktu/usługi, realizacja contentu foto na evencie.
W przypadku potrzeby wyjścia poza kanały własne influencera i wykorzystania jego twórczości bądź wizerunku istotne jest precyzyjne określenie kilku parametrów. Po pierwsze należy doprecyzować, gdzie zostanie wyemitowany content z wizerunkiem twórcy (strona www marki, social media, reklamy display etc.), następnie ważne będzie określenie czasu trwania eksploatacji wizerunku (kwartał, rok, czas nieokreślony etc.) oraz ustalenie formatów reklamowych, na których widoczny będzie wizerunek twórcy (prerolle, dark posty, header na stronie www czy też nośniki mediów tradycyjnych, np. reklama w prasie, na billboardzie).
Autor: Patryk Trzaska, CEO, Falou