Influencer marketing na przełomie 2022: zmiany, trendy i nowe regulacje

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”]

Mijający rok upłynął pod znakiem wciąż rosnącej popularności influencer marketingu wśród reklamodawców. Znacząco zwiększyły się budżety marek przeznaczone na ten obszar, a w rezultacie wzrosła też liczba podmiotów zajmujących się współpracą z influencerami – zarówno nowych agencji, jak i wewnętrznych działów w firmach i organizacjach.

Na uwagę zasługuje też szereg głośnych akcji marketingowych z udziałem internetowych twórców. Szczególnie warto podkreślić fenomen Lodów EKIPA, opracowanych przez markę Koral we współpracy z najpopularniejszymi polskimi YouTuberami. Produkty, które tego lata były na ustach wszystkich, sprzedały się w milionach sztuk i wymagały uruchomienia dodatkowych linii produkcyjnych.

Wzrost popularności i wysoka skuteczność influencer marketingu wyznaczają również kierunki rozwoju na najbliższe miesiące. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia konieczność regulacji rynku. Pierwszy krok w tym obszarze mamy już za sobą – to opublikowany jesienią „Zbiór Dobrych Praktyk” w zakresie oznaczania treści reklamowych i współpracy z twórcami, nad którym pracowaliśmy w ramach Grupy Roboczej IAB Polska od początku 2021 r.

Ważny sygnał w tej sprawie wysłał także UOKiK, który aktywnie przygląda się tworzonym regulacjom. Zaangażowanie państwowej instytucji w tworzenie branżowego „kodeksu” pozwoli nie tylko na podniesienie rangi tematu, ale też większe poszanowanie zasad przyjętych zarówno przez reklamodawców, jak i twórców – co już teraz możemy zaobserwować w mediach społecznościowych.

W 2022 r. spodziewamy się też zwiększonego zainteresowania marek segmentem mikroinfluencrów. Ta grupa twórców pozwala na precyzyjne dotarcie ze swoim produktem lub usługą do wąskiego grona użytkowników, a przy tym nie wymaga tak wysokich nakładów budżetowych per influencer. Z kolei najbardziej rozpoznawalnych i szerokozasięgowych influencerów zobaczymy raczej jako ambasadorów największych marek – w kampaniach telewizyjnych czy launchingowych, a także przy działaniach długookresowych i współpracach na wyłączność.

Stopniowej zmianie ulega ponadto rola agencji. W oczach klientów coraz częściej zyskują firmy, które są w stanie zapewnić nie tylko wsparcie w wąskim obszarze (np. w doborze twórców), lecz kompleksową obsługę kampanii – od koncepcji strategicznych przez opracowanie kreacji, aż po egzekucję i dystrybucję treści na różnych platformach – nie tylko społecznościowych.

[/et_pb_text][et_pb_divider _builder_version=”4.9.3″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_divider][et_pb_text _builder_version=”4.9.3″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″]

Artykuł jest fragmentem publikacji „2022 – Rok Dla Odważnych I Rozważnych: metawersum, spirale informacyjne i łamanie tabu” stworzonej przez Grupę Roboczą Public Relations. Publikacja stanowi zestawienie najważniejszych trendów na rok 2022 w szeroko rozumianym środowisku digital marketingu.
Publikację można bezpłatnie pobrać tutaj:

[/et_pb_text][et_pb_button button_text=”POBIERZ PUBLIKACJĘ” _builder_version=”4.9.3″ _module_preset=”default” button_url=”https://www.iab.org.pl/wp-content/uploads/2022/01/2022-rok-dla-odwaznych-i-rozwaznych_metawersum-spirale-informacyjne-i-lamanie-tabu_-IAB-Polska_2022-1.pdf” url_new_window=”on” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″ button_alignment=”center”][/et_pb_button][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Grupa Robocza Public Relations IAB Polska

Wciśnij ESC, żeby zamknąć