Jak tworzyć Short social video

Tworzenie skutecznych Short social video wymaga przede wszystkim kreatywnego podejścia oraz zrozumienia potrzeb i zachowań odbiorców.
Trzymanie się tych “złotych zasad” może znacząco zwiększyć skuteczność i efektywność działań marketingowych na platformach społecznościowych.

Musisz to zrozumieć!

Short social video oraz klasyczne internetowe treści wideo odróżnia znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Rynek „pionowych” aplikacji i platform wywrócił do góry nogami całe mnóstwo obowiązujących dogmatów, a wertykalny układ czy krótki czas trwania materiałów stały się zaledwie bazą do dalszych zmian, jak choćby:
➔ Ostateczne pożegnanie z formalnym charakterem marek czy „telewizyjną” jakością produkcji wideo. Dziś, tworząc Short social video, nie musimy (i nie powinniśmy!) być formalni – a raczej dać się polubić i szukać wspólnego języka z użytkownikami.
➔ „Łapanie” uwagi i zwięzłość przekazu. W materiałach dystrybuowanych organicznie zwyczajnie nie mamy już czasu na przywitanie czy przydługie historie. Zamiast nich warto stosować „haczyki uwagi” i konkretyzować nasze treści.
➔ Walka o utrzymanie koncentracji i zainteresowania widzów. Krótki czas wideo i jego przystępna forma wcale nie oznaczają, że zostanie ono w pełni obejrzane. Nie wolno zapominać, że nasze materiały będą osadzone pośród innych filmów i niekończących się feedów, konkurując z nimi o uwagę odbiorców. Widzowie Short social video bywają zaś kapryśni – i szybko pomijają niedostatecznie atrakcyjne materiały.

Platformy Short social video to zatem środowiska dynamiczne, nieprzewidywalne i nieustannie ewoluujące. Kiedy więc poczujesz, że wiesz o nich już wystarczająco dużo – pamiętaj, że kolejna zmiana czeka tuż za rogiem!

Postaw wideo do pionu i pamiętaj o detalach

Short social video w swojej naturze są formatami wertykalnymi. I tu pojawiają się pierwsze schody, ponieważ większość materiałów marketingowych tworzona jest w standardowym horyzontalnym formacie. Można oczywiście pokusić się o przeformatowania, ale jesteśmy tu po to, aby mówić o złotych zasadach tworzenia short video, a podstawową z nich jest: od razu twórz w pionie.
Dedykowany, wertykalny content sprawdzi się o wiele lepiej niż przeformatowania z poziomu.
Będziesz wtedy w stanie zapanować nad kluczowymi aspektami technicznymi Short social video, jakimi są:
➔ Pełne wykorzystanie kadru – tak, aby przestrzeń na ekranie smartfonu była jak najlepiej wykorzystana.
➔ Respektowanie safe-zones – każda z aplikacji ma swoje elementy stałe, które przesłaniają kadr. Dlatego warto zapoznać się z obszarami bezpiecznymi każdej z platform przy tworzeniu wideo, a przed publikacją materiału zrobić double-check tego, jak materiał będzie się wyświetlał w aplikacji.
➔ Odpowiedni montaż – short video często charakteryzują się dynamicznymi formami montażu, aby jak najdłużej utrzymać atencję użytkownika.
➔ Dodawanie dźwięku – czy to z bazy dźwięków, czy własnego, dogranego voiceovera.
➔ Dodawanie napisów w odpowiednich miejscach czy automatycznej transkrypcji mówionego tekstu.

Publikacja zawiera praktyczne porady dotyczące tworzenia tej formy wideo, jej miejsca w strategii mediowej marek, wskaźników efektywnosci oraz aspektów prawnych.

Obecnie, każda z platform: TikTok, Instagram oraz YouTube oferują w ramach swoich aplikacji natywne narzędzia do tworzenia i edycji wideo (w tym szablony). Nie korzystając z żadnego dodatkowego programu, mamy możliwość zmontowania z poziomu własnego telefonu
bardzo dobrego materiału short video.
Edytory są proste w obsłudze i pozwalają szybko zmontować film, dodać dźwięki, napisy czy efekty. Dodatkowo, dostępne są też gotowe szablony do montażu, do których wystarczy jedynie przeciągnąć odpowiednie filmy z naszej rolki w aparacie. Technicznie rzecz biorąc, tworzenie Short social video jeszcze nigdy nie było tak proste jak dzisiaj.

Niech short video będzie short < 60s

TikTok pozwala na publikację wideo o długości nawet do 10 minut, natomiast limit dla Reels oraz YouTube Shorts wynosi 60s. Jednak wykorzystanie maksymalnej długości wideo wcale nie jest wyznacznikiem sukcesu. Wręcz przeciwnie – krótsze materiały wideo osiągają zdecydowanie lepsze wyniki.
Materiały trwające do 15s to mikrohistorie, które lepiej przyciągają uwagę i utrzymują ją przez cały czas trwania wideo. Taka długość wymusza na twórcach kreatywność, skondensowanie przekazu oraz umiejętność szybkiego zainteresowania odbiorcy. Skup się na przekazie i treści. Materiał musi być przystępny i zrozumiały w krótkim czasie. Wyeliminuj zbędne elementy, skup się na esencji.

Przy tworzeniu wideo należy pamiętać o zasadzie Hitchcocka, czyli o odpowiednim budowaniu napięcia i emocji przez stopniowanie uczuć odbiorcy. Zasadę tę stosuje się w filmach, ale z powodzeniem sprawdza się również w krótkich formach wideo.
Wideo powinno się rozpoczynać od kreatywnego zabiegu, zwanego hook’em bądź triggerem, aby wzbudzić zainteresowanie i/lub zachęcić do interakcji i dalszego oglądania. To moment, w którym trzeba zwrócić uwagę odbiorcy.

Bądź na bieżąco z trendami

Żadne szkolenia czy webinary nie zastąpią uczenia się short video na żywym organizmie.
Aby wiedzieć co jest aktualnie trendujące, w pierwszej kolejności trzeba być aktywnym użytkownikiem przeglądającym feed TikToka, Reelsy oraz Shortsy.
Następnie warto zaobserwować topowe profile polskich Twórców na każdej z platform oraz profile marek, które świetnie sobie radzą z short video. To świetne źródło inspiracji i wiedzy, jaki typ treści dobrze się sprawdza wśród tych społeczności.

Kolejną kwestią jest rozeznanie w trendach i aktywne włączanie się w nie. Trendy “żyją” od kilku dni do kilku tygodni. Ale zasada jest prosta – kto pierwszy, ten lepszy. Szybka realizacja materiału zgodnie z trendem pomoże w uzyskaniu lepszych wyników organicznych, a kto wie, może nasze wideo osiągnie milionowe zasięgi bez wsparcia reklamowego. Jednak mimo że trendy wydają się kuszące należy podchodzić do nich z rozwagą, szczególnie pod względem praw autorskich.

Nie kradnij = działaj zgodnie z prawem

Wykorzystanie trendów – w szczególności popularnych dźwięków, filtrów czy animacji przez prywatnych użytkowników platformy jest dozwolone i nie podlega szczegółowym ograniczeniom – pod warunkiem, że używają ich do zabawy, nauki lub czerpania inspiracji.
Kwestia korzystania z tych popularnych materiałów wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku profili marek i firm komercyjnych, które realizują na platformach swoje strategie
marketingowe.
Różnica ta może rodzić wiele pytań i wątpliwości – w szczególności dotyczących działań, które podlegają zakazom lub ograniczeniom.

W kolejnym rozdziale podpowiemy, w jaki sposób marka może dać się zauważyć i publikować atrakcyjne treści z poszanowaniem własności intelektualnej – a także zapewnić odpowiednią ochronę własnym znakom towarowym i dodatkowym zasobom.

Nie bądź TYLKO reklamodawcą, działaj jak twórca

Kluczem do sukcesu jest tworzenie dedykowanego materiału pod short video. Kiedy już będziesz gotowy*, aby tworzyć takie materiały pamiętaj, aby nie być tylko reklamodawcą, ale działać jak każdy inny twórca, czyli tworzyć wartościowe dla odbiorcy materiały.
Oto kilka pomysłów:
➔ Twórz krótkie, zabawne filmy, które rozbawią odbiorców. Humor zawsze przyciąga uwagę.
➔ Udostępniaj przepisy, w formie krótkich, lekkich i prostych w odbiorze tutoriali.
➔ Pokazuj przydatne porady na temat codziennych rozwiązań (tzw. “życiowe hacki”). Mogą to być np. szybkie triki, które ułatwią życie odbiorcom.
➔ Dostarczaj ciekawe, interesujące, zaskakujące fakty. Ludzie lubią przyswajać wiedzę w przystępny sposób.
➔ Pokazuj kreatywne sposoby tworzenia własnoręcznie różnych rzeczy w formie szybkich instrukcji DIY.
➔ Twórz krótkie podsumowania książek, filmów, seriali, przedstawiające esencję fabuły.
➔ Możesz również umieszczać krótkie fragmenty wywiadów z ekspertami lub porady z danej dziedziny.
Wykorzystując różne formy przekazu, możesz w naturalny i przystępny sposób pokazać, jak korzystać produktu/usługi oraz jakie korzyści daje on odbiorcy.

Bądź autentyczną częścią społeczności

Słowo “Autentyczność” jest już odmieniane przez wszystkie przypadki w kontekście short video. Jednak nabiera ono nowego znaczenia jeśli chodzi o obecność marek na platformach short video. Bycie autentycznym w tym kontekście oznacza bycie pełnoprawnym, aktywnym członkiem społeczności. I tu nie chodzi jedynie o dodawanie regularne materiałów i odpowiadanie na komentarze. To przede wszystkim tworzenie tak, jak reszta użytkowników na platformie i korzystanie z narzędzi, które są natywne dla danej platformy.


Dla przykładu, TikTok oferuje nam rozwiązania jak duet czy stitch, dzięki którym wchodzimy w interakcje z innymi użytkownikami w naturalny sposób. Również odpowiadanie na komentarze może mieć formę wideo, a nie tekstu, z czego użytkownicy chętnie korzystają.


Short video to przede wszystkim content o charakterze rozrywkowym i lekkostrawnym. Dlatego język komunikacji powinien być luźny jak small-talk przy ekspresie do kawy w biurze. W kontekście short video warto zdjąć odium powagi i profesjonalizmu na rzecz ludzkiego, lekkiego i zabawnego języka.

Warto mówić też językiem społeczności, rozumieć żargon i wewnętrzne żarciki. Ktoś w komentarzu napisze “rel”? Albo zacznie “shipować” z kimś? Albo co gorsza nazwie Cię “bambikiem”? Będąc częścią tej społeczności będziesz doskonale wiedzieć, co robić i jak na to odpowiedzieć. Pamiętaj, że pokazanie dystansu do siebie i swojej marki oraz niebanalnego humoru to klucz do sukcesu.

Eksperymentuj i …

Nie bój się próbować nowych pomysłów, formatów, czyli stylów tworzenia wideo, nawet jeżeli na początku wydają się być trudne.
Eksperymentowanie jest kluczowym elementem w tworzeniu interesujących, intrygujących i atrakcyjnych materiałów dla odbiorców.
Nie bój się zmian, bo to one prowadzą do rozwoju i odkrywania nowych możliwości. To
impuls do poszukiwania innowacyjnych sposobów myślenia i działania. Ważne jest, aby podejmować nowe wyzwania i czerpać z nich doświadczenie.
Nie zrażaj się, jeśli coś nie wyjdzie od razu. Jest to naturalna część procesu uczenia się. Postaraj się czerpać z porażek jak najwięcej, aby udoskonalać kolejne materiały.

Dzięki eksperymentowaniu:
➔ Stymulujesz swoją kreatywność – próbujesz nowych rozwiązań.
➔ Odkrywasz nowe techniki, narzędzia, style.
➔ Lepiej rozumiesz, co przyciąga uwagę odbiorców i co ich angażuje.
➔ Wychodzisz poza swoją strefę komfortu i otwierasz się na nowe rzeczy.
➔ Doskonalisz swoje umiejętności w tworzeniu wideo – zarówno pod względem montażu, narracji, jak i sposobu prowadzenia profilu marki.
Nieustanne eksperymentowanie jest kluczem do sukcesu. Testuj, analizuj wyniki i dostosowuj swoje podejście.

Bite size!

Momenty, w których konsumujemy i przeglądamy pionowe wideo, najczęściej mają charakter doraźny – robimy to przecież w wolnej chwili, żeby zająć czymś uwagę. Short social video powinniśmy więc traktować jako przekąskę, a nie danie główne; jako żart, a nie komedię; czy w końcu – jako ciekawostkę, a nie wypracowanie.

“Krótkie” oznacza w tym kontekście tyle co lekkie, proste i zwięzłe. Jednocześnie nie musi
oznaczać mało treściwe – bowiem na platformach Short social video to właśnie „krótko i treściwie” jest synonimem dla słów umiejętnie, dobrze czy w zgodzie z konwencją.

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że w kilkanaście sekund można bez trudu opowiedzieć intrygującą historię, rozbawić widzów do łez lub wywołać u nich potrzebę zakupową.

Każda z omawianych aplikacji jest pełna wartościowych materiałów, które tworzą niekończącą się nitkę treści – a jeśli część z nich nie trafi w nasze gusta, możemy bez problemu je pominąć.

System rekomendacji niemal na każdej z platform w zasadzie nie pozwala na sekwencyjną dystrybucję filmów, która składałaby się z rozdziałów czy epizodów. To powoduje konieczność bycia atrakcyjnym, skutecznym i „wpadającym w oko” już od pierwszej do ostatniej sekundy – a często mamy ich do dyspozycji mniej niż sześćdziesiąt. Short social video jest więc rewelacyjnym nośnikiem dla prostych formatów, takich jak:
➔ Ciekawostki
➔ Porównania
➔ Story-Time
➔ Testy i recenzje
➔ Przepisy kulinarne.
Smacznego!

Sposoby tworzenia/pozyskiwania contentu

Aby jako marka zacząć budować obecność w internecie przy pomocy Short social video, nie trzeba mieć dużego budżetu na produkcję (i/lub, pozyskiwanie contentu do Short social video).

W tabeli przedstawiamy kilka sposobów produkcji/pozyskania contentu wraz z zaletami i wadami każdego rozwiązania.

Zanim rozpoczniecie ten proces, przeanalizujcie wszystkie za i przeciw, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

*Opracowanie własne autorów publikacji

Autorami tekstu są przedstawiciele Grupy Roboczej Social Media IAB Polska.

Publikacja zawiera praktyczne porady dotyczące tworzenia tej formy wideo, jej miejsca w strategii mediowej marek, wskaźników efektywnosci oraz aspektów prawnych.

Marta Rysia Jarkiewicz

Wciśnij ESC, żeby zamknąć