Short social video w strategii mediowej

Short social video stało się jednym z kluczowych elementów realizacji działań płatnych w największych platformach społecznościowych w Polsce.
W Mecie i YouTubie stanowi ono jedno z umiejscowień dostępnych w panelach reklamowych (Reels, Shorts), natomiast na TikToku Short social video jest formatem, na którym w całości opierają się wszystkie działania płatne.

ZALETY SHORT SOCIAL VIDEO

  • zaangażowanie użytkownika w reklamę, także dzięki interaktywnym dodatkom typu add-ons
  • lepsza zapamiętywalność treści za sprawą większego udziału dźwięku w porównaniu z innymi formatami digital
  • dobra ekspozycja marki dzięki wykorzystaniu całego ekranu smartfona
  • możliwość współtworzenia contentu z twórcami
  • możliwość wpisania marki w trendy, co zapewnia lepsze dotarcie do młodych użytkowników

Małymi krokami do celu

Prowadzenie kampanii mediowych w placementach i platformach Short social video nie musi wymagać od marki tworzenia dedykowanych kreacji.
Aby zacząć używać TikToka, Reelsów czy Shorts w kampaniach mediowych można zacząć od rozszerzenia listy placementów o te powierzchnie.
Bardziej zaawansowanym podejściem będzie dopasowanie posiadanego contentu do specyfiki miejsc emisji.
Najbardziej wymagające i kosztowne podejście zakłada tworzenie przez markę treści, których nie powstydziłby się zaawansowany twórca.

3 poziomy realizacji działań płatnych z użyciem Short social video

BASIC

Dodaj Reelsy, Youtube Shorts lub platformę TikTok do obecnych działań jako dodatkowe umiejscowienie dla emitowanych kreacji. W przypadku platformy Meta i Youtube nie wymaga to dodatkowego budżetu
mediowego.

INTERMEDIATE

Dostosuj kreację do wymagań platform – stwórz wersje wideo o proporcjach 9:16, dopasowane do pól ochronnych, z dźwiękiem. Takie działania w prosty sposób zwiększą performance Twojej kampanii.

ADVANCED

Twórz kreacje z uwzględnieniem dynamiki platformy /umiejscowienia, a także ich charakteru, bazującego przede wszystkim na rozrywce. Włączaj w działania twórców i odnoś się do adekwatnych dla Twojej marki trendów.

*opracowanie na podstawie materiałów udostępnionych autorom przez firmy Meta i TikTok

Publikacja zawiera praktyczne porady dotyczące tworzenia tej formy wideo, jej miejsca w strategii mediowej marek, wskaźników efektywnosci oraz aspektów prawnych.

Autorami tekstu są przedstawiciele Grupy Roboczej Social Media IAB Polska.

Adam Kregielewski

Labcon, Zastępca Szefa Grupy Roboczej Social Media IAB Polska

Wciśnij ESC, żeby zamknąć