Social video – przepis na sukces w mediach społecznościowych czy nic nie znaczący truizm?

Przy okazji lektury podsumowań 2019 roku oraz trendów prognozowanych przez ekspertów z branży marketingowej łatwo dojść do wniosku, że 2020 rok w reklamie (znowu!) będzie rokiem wideo. O dominacji tego formatu świadczą między innymi stale rosnąca konsumpcja treści wideo w internecie oraz coraz większy ich udział w planowanych działaniach marek. Rozwój wideo silnie związany jest także z komunikacją projektowaną w mediach społecznościowych. W tym aspekcie warto jednak mieć na uwadze, że pod pojęciem social video można dziś rozumieć wiele różnych formatów działań, które niekoniecznie powinniśmy traktować zbiorczo. Wideo w mediach społecznościowych nie jest bowiem tylko formatem “zapisu” treści, ale w przypadku części platform social media natywną ich częścią, a nawet językiem.  

Świadomość różnorodności w ramach social video pozwala zrozumieć, z jak dużym uogólnieniem mamy do czynienia czytając o trendzie wideo w social media. Ciężko bowiem porównywać do siebie content na YouTube do formatu ulotnych Stories, treści live, czy wideo na TikToku, które to same w sobie stanowi zupełnie osobną kategorię/format działań. Warto zauważyć, że serwisy “napędzane” wideo, jak YouTube czy właśnie TikTok, zyskują w Polsce coraz większą popularność, bazując na zupełnie innym rozumieniu formatu wideo (zarówno pod względem tworzenia, jak i konsumpcji treści).  

Jak przekuć tę świadomość w sukces marki w mediach społecznościowych? 

1) Nie generalizuj 

Nie warto dać sobie wmówić, że gwarancją powodzenia wideo w mediach społecznościowych będą zawsze: krótka forma, logo na początku filmu oraz przekonanie, że social video użytkownicy na pewno odtworzą bez dźwięku. To naprawdę zależy od platformy, czy też konkretnego placementu w danym serwisie. Inaczej należy podchodzić do budowania contentu na Stories, inaczej z myślą o wykorzystaniu go na Facebooku marki, a jeszcze inaczej produkując help content na YouTube. Wraz z rozwojem technologii zachowania użytkowników również ulegają zmianie, co dotyczy także najpopularniejszych platform społecznościowych.  

Jak pokazują badania Online Video Forecast przeprowadzone przez agencję Zenith w oparciu o tendencję wzrostu popularności wideo na 51 rynkach, prognozowana liczba minut oglądanych dziennie przez użytkowników w Internecie w 2021 roku wzrośnie do 100 minut  

2) Miej świadomości roli video 

Przed rozpoczęciem działań należy wiedzieć, jaką rolę wideo powinno odgrywać w komunikacji. Za jego pośrednictwem możemy przekazać użytkownikowi bardziej emocjonalne treści. Z drugiej strony krótkie wideo pozbawione “głębokiego story” to dobre narzędzie zwrócenia uwagi użytkownika scrollującego content w social media.  

Przykłady kampanii społecznościowych z użyciem „storytellingowych” wideo: 

Przykłady kampanii społecznościowych z wykorzystaniem wideo pozbawionego storytellingu:  

3) Wykorzystaj mediowy potencjał wideo 

Operowanie formatami wideo w reklamie płatnej w social media pozwala efektywnie budować zasięg komunikacji marki, również w obrębie tych samych ekosystemów społecznościowych (jak np. Facebook-Instagram-Messenger). W projektowanych działaniach zawsze należy jednak pamiętać o perspektywie odbiorcy, krytycznie podchodząc do tego, czy w wybranym placemencie wyjściowe wideo dalej będzie dla użytkownika tak samo atrakcyjne/zrozumiałe. 

Podsumowując, aby sprawnie poruszać się w świecie social video niezbędnym punktem wyjścia jest poznanie i zrozumienie specyfiki całego spektrum rodzajów wideo w mediach społecznościowych. To od Ciebie zależy więc, czy do social video podejdziesz serio – ze świadomością wdrażając zdobytą wiedzę do projektowanych działań marki, czy też potraktujesz je jako kolejne słowo-klucz, które przez kilka następnych lat nie wyjdzie z marketingowej mody.  

O tym, jak wiele rodzajów wideo istnieje w mediach społecznościowych, można dowiedzieć się z lektury Przewodnika po Social Media w Polsce autorstwa Grupy Roboczej Social Media działającej przy IAB Polska. Celem opracowania jest między innymi próba ustrukturyzowania informacji na temat dostępnych możliwości budowania ciekawej i efektywnej komunikacji przez marki w ekosystemie mediów społecznościowych. Przewodnik dostępny jest do pobrania bezpłatnie pod tym linkiem: https://iab.org.pl/badania-i-publikacje/przewodnik-po-social-media-w-polsce/. 

Adam Kregielewski

Wciśnij ESC, żeby zamknąć