W momencie pisania przeze mnie poniższego tekstu, Google ogłosił kolejną zmianę w systemie Google Ads, a mianowicie wycofanie kierowania na treści w kampaniach wideo generujących konwersje.
Co to oznacza w praktyce?
Wszystkie ustawienia kierowania na treści, czyli według słów kluczowych, tematów lub miejsc docelowych zostaną automatycznie usunięte z kampanii video nastawionych na generowanie konwersji. Do tej pory funkcja ta była to jedną z największych zalet kampanii w sieci YouTube.
Czy w dalszym ciągu możemy targetować precyzyjnie na youtube?
Tak! Google ogłosił wycofanie tego rodzaju kierowania z kampanii nastawionych na konwersje. W dalszym ciągu możemy jednak z niego korzystać w pozostałych podtypach kampanii, czyli:
• Niestandardowych
• Nastawionych na docelową częstotliwość
• In-Stream niemożliwych do pominięcia
• Sekwencyjnych
Jak to zrobić?
Większość z Was z pewnością korzysta z targetowania na YouTube według danych demograficznych, segmentów odbiorców, tematów czy też słów kluczowych. Często jednak zapominamy o czynniku bardzo ważnym dla efektywności, czyli kontekście. Promowane materiały wideo na YouTube wyświetlają się użytkownikom w otoczeniu innych filmów, podczas oglądania materiałów z danego kanału, czy na tematycznych playlistach. My natomiast mamy możliwość precyzyjnego określenia tego, na których dokładnie kanałach, czy filmach chcemy pokazywać nasze reklamy.
Jak to zrobić? Wystarczy podać listę ich identyfikatorów w miejscach docelowych.
Jak wybrać miejsca docelowe?
Listę miejsc docelowych powinniśmy dobierać w zależności od tego, jaki materiał promujemy i jaka jest jego grupa odbiorców.
• Jeśli wiemy konkretnie, na których kanałach i filmach nam zależy, to powinniśmy ręcznie skopiować ich identyfikatory i wkleić w panelu Google Ads.
Tego typu rozwiązania można użyć w kampaniach np. dla wydarzeń muzycznych – publikując reklamy tylko na kanałach wykonawców, których koncert promujemy.
• W przypadku gdy tematyka jest szersza i reklamujemy na przykład produkty z branży motoryzacyjnej, możemy na potrzeby tej kampanii dobrać listę najpopularniejszych kanałów motoryzacyjnych w Polsce. Jak to zrobić? Warto skorzystać z narzędzi takich jak Channel Crawler. Wystarczy wybrać interesującą nas kategorię kanałów i kraj, a następnie wyeksportować ją do arkusza i wkleić do listy w Google Ads odpowiednie identyfikatory. Przed każdym importem powinniśmy jednak przejrzeć nazwy kanałów, gdyż często narzędzia tego typu określają tematykę niezbyt precyzyjnie.
• Jeśli jesteśmy bardziej ambitni, to możemy dobierać filmy według słów kluczowych. W takim wypadku możemy skorzystać z gotowego narzędzia do Web Scrapingu, albo samodzielnie napisać skrypt do tego celu. Dalszym krokiem jest automatyzacja przesyłania listy z wyszukiwań słów kluczowych na podstawie scrapingu w założonym interwale czasowym.
O czym powinniśmy pamiętać?
Oprócz kierowania pozytywnego, czyli na określone kanały, możemy także korzystać z całej biblioteki YouTube, wykluczając jedynie miejsca, które nas nie interesują. Popularne wybory to:
• Kanały kontrowersyjne, czyli te, które są znane z publikowania kontrowersyjnych treści lub wypowiedzi i mogą być szkodliwe dla wizerunku marki.
• Kanały nieodpowiednie, które publikują treści nieprzeznaczone dla określonej grupy docelowej.
• Kanały z niską jakością treści, czyli takie, które zawierają słabą jakość wideo lub nie mają żadnej wartościowej zawartości. Mogą one nie przyciągać odpowiedniej grupy odbiorców i warto wykluczyć je z kampanii.
• Kanały konkurencyjne, które należą do konkurentów lub promują konkurencyjne produkty czy usługi.
• Kanały niezwiązane z docelową branżą najczęściej nie przyciągają odpowiedniej grupy odbiorców i nie przynoszą pożądanych rezultatów, zatem warto je wykluczyć. Popularnym wykluczeniem są na przykład kanały publikujące treści dla dzieci.
Artykuł jest częścią Poradnika SEMbook 2023 autorstwa Grupy Roboczej SEM IAB Polska. Publikacja zbiera w jednym miejscu dobre praktyki, przydatne porady i najciekawsze studia
przypadków z zakresu SEO i PPC. SEMBook 2023″ łączy w sobie teorię i praktykę, dostarczając konkretne wskazówki i praktyczne rozwiązania w tematach sztucznej inteligencji, integracji SEO z UX i nowych standardów jakości stron internetowych.