AI źródłem kryzysów wizerunkowych– czy da się je przewidzieć?
W erze rosnącej popularności sztucznej inteligencji firmy i instytucje doświadczają zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków jej stosowania.
Artykuły w tej kategorii tworzą eksperci z Grupy Roboczej Public Relations IAB Polska. Grupa powstała w kwietniu 2019 roku. Jej celem jest między innymi: zdefiniowanie roli PR (i agencji) w zdigitalizowanym świecie, wykorzystanie narzędzi cyfrowych w realizacji celów biznesowych klientów oraz wypracowanie metod efektywnego mierzenia skuteczności działań PR. W pracach grupy biorą udział reprezentanci agencji PR, domów mediowych, wydawców oraz reklamodawców. Szefową Grupy jest Joanna Berlińska, Lightscape.
W erze rosnącej popularności sztucznej inteligencji firmy i instytucje doświadczają zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków jej stosowania.
Kryzys wizerunkowy to nagłe i nieprzewidziane zdarzenie, które w istotny sposób wpływa na to, jak konsumenci postrzegają daną markę.
15 stycznia 2023 roku fani postapokaliptycznej gry The Last of Us mogli wreszcie odetchnąć z ulgą. Adaptacja kultowego tytułu produkcji studia Naughty Dog, która podbiła serca i portfele graczy – w ciągu trzech tygodni od premiery gra sprzedała się w liczbie ponad 3,4 mln egzemplarzy - wreszcie trafiła na ekrany. Pierwszy odcinek nowego serialu HBO o tej samej nazwie nie tylko spotkał się z zachwytem krytyków, ale przekroczył najśmielsze oczekiwania prognostyków.
Narodzili się w XXI wieku, a już podbijają międzynarodowe rynki. Ich matką jest sztuczna inteligencja, a ojcem influencer marketing. Wychowywali się w technologiach immersyjnych, by wkroczyć do mediów społecznościowych i metawersum. Mowa o wirtualnych influencerach – humanoidalnych personach, które tworzą więź z odbiorcami i mogą wpływać na ich decyzje zakupowe. Wykorzystanie wirtualnych influencerów nie weszło jeszcze do kanonu influencer marketingu, lecz już teraz warto przyjrzeć się ich rosnącemu potencjałowi reklamowemu.
Tradycyjnie public relations (PR) kojarzy się z komunikacją kryzysową czy zarządzaniem relacjami z mediami. Współcześnie jednak, ten zakres należałoby rozszerzyć znaczeniowo o działania powiązane z budowaniem wizerunku marki, w tym również pracodawcy.
Tradycyjne działania z zakresu public relations w większości sektorów stają się już passe i są zastępowane działaniami z zakresu digital PR, który ma wiele narzędzi, takich jak content marketing, komunikacja w mediach społecznościowych czy influencer marketing. I na tym ostatnim skupimy się w tej części trendbooka.
Każdy chce być widoczny w Google, lecz nie każdy wie, co to znaczy być widocznym w Google. Bo gdzie wtedy jesteśmy zauważalni? Na pierwszej stronie? W pierwszych 10 wynikach? A może na Mapach Google lub w wyszukiwarce grafik? A przecież chcemy i możemy być widoczni... wszędzie.
21 kwietnia 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która zakłada obowiązek raportowania zagadnień ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance) przez wszystkie spółki zarówno publiczne, jak i prywatne. Te mające powyżej 250 pracowników będą zobowiązane do przygotowania raportu niefinansowego już od 2023 r. Trzy lata później regulacje obejmą wszystkie spółki notowane na rynku regulowanym, które mają powyżej 10 pracowników.
Aktywność CSR, którą podejmuje biznes, powinna być postrzegana jako autentyczna. Dlatego warto zacząć od analizy wartości uznawanych przez firmę i zdefiniować inicjatywy, które najlepiej pasują do jej celów i kultury biznesowej.
Biznes już jakiś czas temu poznał siłę oddziaływania real-time marketingu. Coraz więcej firm potrafi skutecznie wykorzystywać bieżące wydarzenia do zwiększania sprzedaży i promowania swoich brandów. W 2022 roku przyszedł czas na real-time CSR.
Branża gier angażuje, inspiruje oraz łączy ludzi na świecie – według tegorocznego raportu agencji badawczej Newzoo liczba graczy w 2022 roku sięga aż 3,2 miliardów. Ponad połowa z nich to użytkownicy gier mobilnych, które od lat tworzymy i wydajemy w Huuuge Games.
W dzisiejszym świecie definicja sukcesu biznesowego wykroczyła poza rentowność, tempo wzrostu i rozpoznawalność brandu. Aż 84 proc. konsumentów na całym świecie uważa zrównoważony rozwój za ważny przy wyborze marki.