Podcasting – nowe życie „starego” trendu?

Autor: Łukasz Paw
05/19/2020
Od lipca 2019 w badaniu TGI Kantar MillwardBrown wprowadzono serię pytań dotyczących podcastów. Niewątpliwie przyczyną tego posunięcia jest rosnące zainteresowanie tą tematyką ze strony rynku – podcasty od paru miesięcy to branżowy hot topic.   Chwilowa moda czy perspektywiczny trend? W opublikowanym w grudniu 2019 raporcie The state of podcast universe (Voxnest, dostawca Spreaker’a, popularnego także w Polsce narzędzia wspierającego twórców podcastów), Polska jest na 4 miejscu jeśli chodzi o […]
Tagi: sem
Kategorie: sem

Od lipca 2019 w badaniu TGI Kantar MillwardBrown wprowadzono serię pytań dotyczących podcastów. Niewątpliwie przyczyną tego posunięcia jest rosnące zainteresowanie tą tematyką ze strony rynku – podcasty od paru miesięcy to branżowy hot topic 

Chwilowa moda czy perspektywiczny trend?

W opublikowanym w grudniu 2019 raporcie The state of podcast universe (Voxnest, dostawca Spreaker’a, popularnego także w Polsce narzędzia wspierającego twórców podcastów), Polska jest na 4 miejscu jeśli chodzi o wzrost słuchaczy podcastów na świecieTrudno na obecną chwilę oszacować wagę tej informacjiPierwsze liczby dotyczące słuchaczy podcastów są obiecujące, ale ciągle brak możliwości rzetelnego oszacowania, czy mamy do czynienia z silnym, długofalowym trendem czy krótkoterminową fascynacją 

W świetle danych TGI z pierwszej fali, w której wprowadzono pytania o podcasty (lipiec-wrzesień 2019) 35% Polaków w wieku 15-75 lat spotkało się z pojęciem podcast, 16% choć raz słuchało podcastu, a 2,9% uczestników badania słucha podcastów kilka razy w miesiącu (Kantar Millward Brown TGI, fala lipiec–wrzesień 2019)Czy to dużo, czy mało?  

Przecież to już było…

Sytuacja nie jest oczywistaPodcast jako format komunikacyjny to absolutnie żadna nowość – są znane i rozwijane od kilkunastu lat. Pierwsze serwisy podcastowe największych stacji radiowych wystartowały ponad 10 lat temu, zdążyły już okrzepnąć, znaleźć swoich lojalnych słuchaczy. Za podcastami w obecnej postaci też nie stoi jakaś znacząca technologia umożliwiająca ich odbiór – na znanych i popularnych serwisach typu Youtube, także w agregatorach i aplikacjach radiowych znajduje się wiele treści stricte podcastowych lub przypominających w formie podcast. Czy są wiec jakieś przesłanki do tego, by twierdzić, że zapowiadany przez wszystkich boom wreszcie się zrealizuje?  

W awangardzie trendu ciągle ci sami ludzie

Przyglądając się bliżej danym z pierwszej fali badania TGI, warto zwrócić uwagę na kilka charakterystyk osób słuchających podcasty. Dominują osoby w wieku 20-44 lat, z wyższym wykształceniem, z gospodarstw o ponadprzeciętnym dochodziePodcastowicze są również zdecydowanie bardziej mobilni, jeśli chodzi o formę korzystania z internetu, i prawdopodobnie również bardziej „życiowo” zajęci. Nie boją się płacić w sieci za interesujące ich treści – znacznie częściej korzysta z płatnych subskrypcji umożliwiających dostęp do filmów, muzyki, gier, materiałów prasowych. To wszystko raczej sugeruje, że jesteśmy w początkowej faziejeśli chodzi o rozwój zainteresowania, w fazie gdzie głównym  „napędem” są osoby najbardziej zaawansowane cyfrowoNiby nic odkrywczego, ale z tego profiluktóry się wyłania, warto zwrócić uwagę na dwa istotne konteksty, które można uznać za dobry prognostyk dla trendu.   

Istotne czynniki wzrostu

Pierwszy z nich tworzy technologia mobilna. Wysokie nasycenie rynku urządzeniami typu smartfon wraz z rosnącą prędkością przesyłania danych umożliwia szybki dostęp do dodatkowych treści w każdym miejscu i czasie. Ale najważniejsze jest to, że urządzenia mobilne w łatwy sposób dopasowują się do aktywnych form spędzania czasu. To z natury rzeczy stwarza pole dla rozwoju tych formatów szeroko pojętej rozrywki, które z założenia są mniejszym obciążeniem dla uwagi i mogą stanowić tło dla codziennej aktywności. Kontent audio, w tym podcasty, są tutaj najlepszym przykładem rozrywki dopasowanej do trybu życia permanentnie zajętego konsumenta/słuchacza (więcej o tych trendach w raporcie IAB Voice in Poland, grudzień 2019).  

Drugim istotnym kontekstem może być zmiana nawyków związana z rosnącą popularnością modeli subskrypcyjnychrozpropagowanych przez platformy video i audio, typu Netflix, HBO Go, Spotify czy Tidal i wiele innych. Konsument przyzwyczajony jest do tego, że istnieją miejsca, które zbierają dla niego ciekawe i unikalne treści z danego obszaru i odciążają z zadania tworzenia własnych list i zestawień. I co więcej, warto za to zapłacić. W tej perspektywie zainteresowanie konsumenta jest wtórne względem jakości oferty ze strony nadawców, a ta – patrząc choćby po serwisach największych graczy – staje się coraz ciekawsza. Zgodnie z tą logiką – jeśli pojawi się jakościowy produkt (serwisy tworzące i agregujące podcasty), to pojawi się zainteresowanie słuchaczy i w efekcie trend zostanie utrzymany.  

Najbardziej prawdopodobny scenariusz

Porównując z innymi trendami konsumenckimi, można raczej oczekiwać systematycznego umacniania się podcastów w świecie mediów i formatów cyfrowych. I raczej można podejrzewać, że będzie to raczej powolny proces wykuwania solidnej niszy konsumenckiej, uzupełniającej dotychczasowe media, niż rewolucyjna zmiana. Do podobnych wniosków można dojść patrząc na inne rynki europejskie, o wiele bardziej zaawansowane pod względem wykorzystania technologii w życiu codziennym. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii podcasty stanowią około 4% Share of Ear (dane Radio Joint Audience Research, 2019). Gdyby ten scenariusz miał się ziścić w perspektywie najbliższych kilku lat, byłoby to bardzo dobrą wiadomościąNajbliższe miesiące potwierdzą, czy zmierzamy w tym kierunku.  

Czytaj także

Formaty reklamowe na YouTube, Video Builder oraz o mierzeniu konwersji

Formaty reklamowe na YouTube, Video Builder oraz o mierzeniu konwersji

Liczba internautów w Polsce w kwietniu 2020 roku wyniosła ogółem 28,2 mln, z których prawie 21mln odwiedziło YouTube przy średnim czasie użytkowania wynoszącym powyżej dziewiętnastu minut.(bad. Gemius/PBI) Najświeższy raport IAB/PwC Adex 2019 pokazuje nam, że wideo w dalszym stopniu rośnie, jednak wzrost ten zmalał do 3% r/r.

Przydatne narzędzia przy planowaniu i prowadzeniu kampanii

Przydatne narzędzia przy planowaniu i prowadzeniu kampanii

Dobrze zaplanowana kampania reklamowa może znacząco przyczynić się do sukcesu prowadzonych działań marketingowych. Dlatego należy przeznaczyć trochę czasu na analizy, dzięki czemu będziemy podejmować trafniejsze decyzje. Nie inaczej jest w przypadku planowania działań w wyszukiwarce, gdzie możemy dotrzeć do użytkownika z odpowiednim przekazem w momencie, kiedy poszukuje usługi lub produktu.

Raport Strategiczny INTERNET 2019/2020: SEM

Raport Strategiczny INTERNET 2019/2020: SEM

Unia Europejska rozpoczęła kolejne działania w walce z monopolem na rynku SEM. Właściciele wyszukiwarek internetowych nie ustają we wprowadzaniu takich zmian w algorytmach, które pozwalają lepiej zrozumieć zarówno kontekst danego wyszukania, jak również intencje, które się za nim kryją. Przewidywany jest rozwój alternatywnych modeli reklamowych, które bazują nie tyle na wykorzystaniu informacji o użytkownikach internetu, co na dopasowaniu reklamy do treści strony